Bratislava chce desať veľkokapacitných autobusov

Aktuálne.sk | 8.2.2008 | Andrej Onufer

Bratislava - V Bratislave bude pravdepodobne onedlho jazdiť až desať najdlhších jednokĺbových mestských autobusov v Európe. "Budeme sa snažiť vysúťažiť v tendri práve tieto veľkokapacitné autobusy, ktoré budú nasadzované na najvyťaženejšie linky. Uvažujeme, že nakúpime do desať veľkokapacitných autobusov," povedal pre Aktuálne.sk Branislav Zahradník, predseda predstavenstva bratislavského dopravného podniku.

Autobus Mercedes Capa City, ktorý skúšobne zadarmo jazdí na bratislavských mestských linkách, stojí približne 14 miliónov korún. Má však nadštandardný stupeň výbavy, čiže sa dá zakúpiť takýto autobus aj lacnejšie.Branislav Záhradník upozornil, že pravdepodobne budú preferovať práve lacnejší typ tohto autobusu.

Autobus je dlhý 19 a pol metra a prepraví až 193 osôb, čo je rekord. Je vybavený bezbariérovou plošinou pri všetkých dverách a je klimatizovaný. Na Slovensko priviezli najdlhší autobus 2. februára tohto roka a do prevádzky bol nasadený 5. februára. Tento model je na Slovensko zapožičaný do 14. februára, zatiaľ jazdí bezporuchovo.

Pôvodne dopravný podnik o kúpe tohto autobusu vôbec neuvažoval, cestujúci ho skôr brali ako atrakciu.