V Bratislave bude jazdiť 18 nových nízkopodlažných autobusov SOR

(www.edb.sk, 22. novembra 2007)

Bratislava (TASR) - Spolu 18 nových mestských nízkopodlažných autobusov značky SOR pribudne do konca novembra do vozidlového parku Dopravného podniku Bratislavy (DPB), a. s.

Prvých 8 autobusov SOR od českého výrobcu dnes symbolicky odovzdali verejnosti primátor Bratislavy Andrej Ďurkovský a predseda predstavenstva  DBP Branislav Zahradník. Na denných a nočných linkách by sa mali autobusy objaviť do konca tohto týždňa.

Nákup a prevádzka nových vozidiel neznamenajú podľa Zahradníka zvýšenie cestovného v mestskej hromadnej doprave (MHD). Nový autobus prepraví 77 cestujúcich, má 50 miest na státie a 27 na sedenie. Jeho maximálna rýchlosť je 80 kilometrov za hodinu. Záruka výrobcu na vozidlo je tri roky.

Bratislavské mestské zastupiteľstvo odsúhlasilo tento rok nákup autobusov typu SOR. Objem investícií do nich vložených je 84 miliónov Sk, informoval bratislavský magistrát.

DPB má so staršími typmi autobusov SOR dobré skúsenosti, za 7 rokov prevádzky sa nevyskytla žiadna mimoriadna udalosť, uviedol Zahradník. Na budúci rok bude pre DPB prioritou nákup veľkokapacitných kĺbových autobusov.

Podľa Zahradníka sa zlepšila situácia s vodičmi MHD po spustení náborovej kampane. V autoškole DPB je väčší počet vodičov ako tých, ktorí chcú odísť. V autoškole je 30 vodičov, stále však chýba v MHD minimálne 60 vodičov, konštatoval Zahradník.