Všetci vodiči MHD by mali mať uniformy v septembri

(www.aktuality.sk, 18. augusta 2009)

BRATISLAVA (WEBNOVINY) - Vodiči mestskej hromadnej dopravy v Bratislave by mali mať od septembra jednotné modré uniformy. V súčasnosti by malo mať uniformový set okolo 80 % vodičov, dopravný podnik ich zamestnáva viac ako 1 300. V rozhovore pre agentúru SITA to uviedol predseda predstavenstva Dopravného podniku Bratislava (DPB) Branislav Zahradník. "Predpokladám, že do konca leta budú mať uniformy všetci vodiči," povedal. Počas leta zatiaľ podnik nové uniformy testuje, prijíma pripomienky od vodičov a nedostatky sa snaží čo najskôr odstrániť. Zároveň majú výnimku tí vodiči, ktorí nemajú v kabíne klimatizáciu, podľa Zahradníka môžu nosiť "iné voľné vzdušné oblečenie." Dopravný podnik podľa neho zvolil ústretovú stratégiu, k sankciám ešte nepristúpil. "V niektorých prípadoch sa napríklad zmenili parametre vodičov, preto sme museli vymieňať nohavice, upravovať veľkosť," doplnil Zahradník.

Uniformy dal dopravný podnik ušiť na mieru všetkým vodičom. Súčasťou každej sady je zimná vrchná bunda, zimná flisová bunda, štyri polokošele s dlhými rukávmi, štyri polokošele s krátkymi rukávmi, dvoje dlhé nohavice a jedny zimné nohavice. Oblečenie je modrej farby, logo podniku je červené a reflexné prvky sú šedé. Na otázku, či budú od septembra kontrolovať nosenie uniforiem, Zahradník odpovedal, že podnik v tejto súvislosti neplánuje žiadne "tvrdé sankcie." O nich ani vedenie dopravného podniku hovoriť nechce, riešiť to plánuje interne. "Nechceme vodičov strašiť," konštatoval.

Zahradník do budúcnosti nevylúčil, že by sa sada uniforiem mohla rozšíriť aj o ďalšie doplnky podľa vzoru dopravného podniku v Prahe. Záujemcovia z radov mužov by sa mohli napríklad dočkať viest či kravát, ženy zasa sukní či šatiek. K tradícii nosenia uniforiem sa dopravný podnik vracia po 18 rokov, posledné uniformy sa u vodičov v hlavnom meste objavili v roku 1991.